Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn i Czeski Cieszyn świętowały na Moście Przyjaźni 10. rocznicę przystąpienia do strefy Schengen [ZDJĘCIA]

Jacek Drost
Cieszyn i Czeski Cieszyn świętowały dzisiaj po południu 10. rocznicę przystąpienia do strefy Schengen. Były m.in. „Oda do radości", podpisanie Deklaracji Cieszyńskiej, zaśpiewała urodzona w Trzyńcu na Zaolziu polsko-czeska piosenkarka Ewa Farna, a niejednej osobie stojącej na Moście Przyjaźni zakręciła się łezka w oku na myśl o tym, że zniknęły szlabany, celnicy i przede wszystkim graniczne utrudnienia.

- Pamiętam ten moment, jak weszliśmy do strefy Schengen. Bawiliśmy się wtedy do północy. Wielkie wzruszenie. To był wyjątkowy dzień. Od 1966 roku ciągle czekałem, kiedy wreszcie ta granica zniknie. Trzeba by książkę napisać o tym, żeby młodzież wiedziała, jak tu kiedyś było. Że ludzie czekali w kolejce do przejścia granicznego aż pod brackim piwowarem. Ci panowie mundurowi (celnicy, straż graniczna - red.) uważali, że jeśli ich nie będzie, to jedno lub drugie państwo upadnie, a okazuje się, że to nie jest prawda - wspominał wzruszony Władysław Krysten z Cieszyna. Dodał, że teraz czeka aż na cieszyńskie ulice wrócą tramwaje, bo samochody strasznie rozjeżdżają miasto.

Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura doskonale pamięta dzień, kiedy zniknęły graniczne szlabany i towarzyszącą temu wielką radość. - To by wyjątkowy czas - powiedział burmistrz Macura. Dodał, że wtedy uświadomili sobie, że mogą współpracować z sąsiadami z Czeskiego Cieszyna. - Po 10 latach cieszę się, że nie zmarnowaliśmy tych lat, że je wykorzystaliśmy - stwierdził Ryszard Macura, zwracając uwagę, że dzisiaj już przyzwyczailiśmy się do tego, iż nie ma granic, ale nie zawsze tak było.

Janusz Król, starosta cieszyński, opowiadał, że kiedy Polska przystępowała do strefy Schengen mieszkał w Marklowicach. - Miejscowość była podzielona na Marklowice Górne i Marklowice Dolne. Szkoła została w Polsce, kościół w Czechach. Ze wzruszeniem wspominam, że również w mojej miejscowości ta granica została otworzona - zwierzał się starosta Król. Podkreślał też, że bez szlabanów żyje się lepiej, stało się to normalne i naturalne. - Jak chcemy iść do restauracji czy na basen na stronę czeską, to w ogóle się nad tym nie zastanawiamy. I po naszej stronie gości zza Olzy też jest sporo. Zniknęły szlabany, słupy, zadaszenia. Most zaczął łączyć a nie dzielić - podkreślił starosta Król.

Dzisiaj w ramach obchodów 10. rocznicy przystąpienia do strefy Schengen m.in. podpisana została III Deklaracja Cieszyńska podsumowująca co już udało się wspólnie zrobić obu samorządom i co można wykonać w przyszłości (pierwsza część powstała z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, a druga w roku 2007 – w czasie, gdy Polska przystąpiła do strefy Schengen), zaśpiewali Ewa Farna oraz Jano Live Show, można było także zrobić sobie zdjęcie w czapce celnika i otrzymać okolicznościowy paszport.

Wydarzenie zorganizowali Euroregion Śląska Cieszyńskiego, Miasto Cieszyn, COK „Dom Narodowy”, Czeski Cieszyn i Kulturní a společenské středisko Střelnice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto