Burmistrz Cieszyna wszczął procedurę zmierzającą do odwołania Bogusława Haręży ze stanowiska dyrektora Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy”. – Powodem decyzji jest rozbieżność naszych wizji dotyczących dalszego funkcjonowania tej instytucji oraz kultury mieście – stwierdza krótko Mieczysław Szczurek.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W ubiegłym tygodniu burmistrz wystąpił do cieszyńskich organizacji działających na co dzień w sferze kultury o opinię w tej sprawie. – Takich stowarzyszeń mamy w Cieszynie około 40. Po otrzymaniu odpowiedzi, nastąpi kolejny krok, czyli odwołanie dyrektora. Ponieważ zaś obowiązuje trzymiesięczne wypowiedzenie, sądzę, że fizycznie nastąpi to na przełomie roku – tłumaczy Szczurek.

Burmistrz nie kryje również, że od dawna miał zastrzeżenia co do funkcjonowania Cieszyńskiego Ośrodka Kultury. Negatywnie oceniał m.in. brak promocji działań kulturalnych miasta, czy brak nowych inicjatyw. Głównym „grzechem” dyrektora były jednak mizerne efekty pozyskiwania przez COK funduszy zewnętrznych. – Ja natomiast chciałbym, by Dom Narodowy stał się w przyszłości prężnym ośrodkiem potrafiącym skutecznie pozyskiwać polskie i europejskie pieniądze zarówno na bieżącą działalność, jak i remonty, czy inwestycje w nowe wyposażenie – mówi Szczurek.

Decyzji burmistrza nie komentuje Bogusław Haręża, który przebywa właśnie na zwolnieniu lekarskim. – Nie chcę polemizować. Nie czuję się winny, bym musiał się tłumaczyć. Poza tym burmistrz ma prawo mieć własną wizję funkcjonowania ośrodka. Może mnie także odwołać. Przyjmuję to i tyle – stwierdza Haręża.

Dyrektor COK nie zgadza się jednak z twierdzeniem, że kierowana przez niego instytucja nie zdobywała zewnętrznych funduszy. – Oczywiście zawsze można pozyskiwać więcej, ale my działaliśmy na miarę naszych możliwości. Na przykład niedawno zakończyliśmy duży unijny projekt, który realizowaliśmy wspólnie ze stroną czeską. Teraz, także z ośrodkiem kultury w Czeskim Cieszynie, przystępujemy z kolei do realizacji małego projektu, który będzie poświęcony lepszej promocji przedsięwzięć kulturalnych miasta – mówi Haręża i dodaje, że nie zamierza startować w nowym konkursie na dyrektora COK. Jego procedura już wkrótce zostanie szczegółowo określona. – Zależy nam bowiem na wyborze nie tyle dyrektora, co menadżera. Dlatego chcemy, by w komisji konkursowej znaleźli się przede wszystkim fachowcy. Będę na ten temat rozmawiał z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, Uniwersytetu Śląskiego, czy Wyższej Szkoły Biznesu. Chcemy zorganizować nad Olzą konkurs z prawdziwego zdarzenia i zobaczymy, jakie przyniesie efekty – zapowiada burmistrz Szczurek.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!