Widowiskowa inscenizacja polsko-szwedzkiej bitwy na wilkowickich szańcach odbyła się wczoraj w Wilkowicach. Inscenizacja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Kulturalne Wrota Beskidów i władze gminy. Upamiętniała wydarzenia z 8 marca 1656 roku, kiedy to garstka mieszczan żywieckich, nieliczni żołnierze, górale, mieszkańcy Wilkowic i Mikuszowic stawili opór wojskom szwedzkim w Wilkowicach k. Bielska-Białej. Organizatorzy wczorajszej inscenizacji przygotowali dla mieszkańców i turystów także mnóstwo innych atrakcji.

W 1656 roku w Wilkowicach rozegrała się jedna z wielu bitew Potopu Szwedzkiego. Marsz szwedzkich wojsk napotkał opór właśnie w na granicy ówczesnego Państwa Łodygowickiego, gdzie żołnierze ujrzeli usypane szańce i gotowych do obrony ludzi.

Szwedzi kilka godzin bezskutecznie atakowali szańce. Dopiero szaleńczy atak dowodzonych przez generała Jana Weiharda Wrzesowicza posiłków szwedzkich przełamał szańce wilkowickie. Szwedzi zmietli obrońców szańców zabijając z nich 16 i wielu raniąc. Reszta obrońców wycofała się w stronę Żywca. Najeźdźca jednak tak się wykrwawił, że w Żywcu był jeszcze tylko jeden dzień, a potem nastąpił odwrót szwedzki.

Inscenizacje potyczki na wilkowickich szańcach organizowane są od sześciu lat. Wśród atrakcji były m.in. pokazy jazdy konnej, występy młodzieży z wilkowickich szkół. Później odbyła się bitwa, po której mieszkańcy i turyści bawili się na majówce.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!