Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczna jazda zimą. Wolniej i bez gwałtownych ruchów

Materiał powstał przy współpracy z serwisem Oponeo.pl
Na zaśnieżonej drodze nawet samochód wyposażony w opony zimowe nie będzie tak stabilny, jak latem. Dlatego kierowca powinien zachować szczególną ostrożność.

Zdaniem ekspertów w sezonie zimowym najbardziej niebezpieczne są zmienne warunki drogowe. Z drogi krajowej, o najwyższym stopniu odśnieżania często wjeżdża się w boczne, pokryte zbitym śniegiem szosy. Pod warstwą śniegu często tworzy się lód. Na krótkim odcinku kierowca może musieć poradzić sobie zatem z trzema odmiennymi sytuacjami, z których każda wymaga innego zachowania.

Podstawą bezpieczeństwa o tej porze roku są opony zimowe. Tylko komplet czterech sztuk zapewni stabilne zachowanie na śliskiej drodze. Pod warunkiem, że opony nie będą stare, a co za tym idzie, twarde. Kluczowe znacznie ma także wysokość bieżnika, który powinien mieć więcej niż 4 mm. Jak przekonuje Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta Oponeo.pl, przed jazdą zawsze trzeba dokładnie odśnieżyć samochód.

– Wiele osób usuwa śnieg tylko z szyby czołowej i bocznych przednich. To poważny błąd. Należy zmieść go z całego nadwozia, odsłaniając wszystkie szyby i światła. Zaniedbanie tego obowiązku jest niebezpieczne i grozi za to mandat – mówi Filip Fischer.

Przed dłuższą podróżą warto sprawdzić prognozę pogody i warunki drogowe. Podają je rozmaite portale internetowe. Jeśli synoptycy zapowiadają obfite opady, a podróż można przełożyć, lepiej to zrobić. Jeżeli nie ma takiej możliwości, warto zaplanować trasę głównymi drogami, o które drogowcy dbają najbardziej.

– Do samochodu zakładamy ubrania, które nie krępują ruchów. Czapka, szalik, grube rękawiczki i puchowa kurtka to nieodpowiedni strój. Dlatego przed wyjazdem warto zagrzać silnik i wnętrze – zaleca Filip Fischer.

Podczas jazdy zimą zaleca się ograniczenie ryzykownych manewrów. A za takie na śniegu i lodzie uznaje się m.in. zmianę pasów ruchu, wyprzedzanie i gwałtowne przyspieszanie. To właśnie prędkość ma kluczowe znaczenie i warto ją znacznie zmniejszyć. Jeśli samochód jest wyposażony w ABS, sam zadba, by hamowanie odbywało się w sposób pulsacyjny. Nie mając takiego systemu kierowca musi pracować pedałem tak, aby koła się nie zblokowały.

Zimą na drodze trzeba przewidywać znacznie więcej, dlatego zaleca się utrzymywanie dużych odległości od innych samochodów i baczne obserwowanie drogi.

– Podczas jazdy w zmiennych warunkach kierowcy nie powinna zwieść czarna nawierzchnia. Bardzo często, chociaż nie ma na niej śniegu, także jest zmrożona i śliska - mówi ekspert Oponeo.pl.

W trasie trzeba szczególną uwagę zwrócić na jezdnię na mostach, wiaduktach, szczytach wzniesień i przejściach dla pieszych. To tam najczęściej jest bardziej ślisko. W rejonie lasów, rzek i zbiorników gdzie wilgotność powietrza jest większa, ryzyko wystąpienia oblodzenia jezdni także rośnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto