Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział chemioterapii w Szpitalu Ślaskim w Cieszynie już za miesiąc

Witold Kożdoń
Na medycznej mapie Śląska przybędzie kolejny punkt, w którym chorzy na nowotwory będą się mogli skutecznie leczyć. Szpital Śląski w Cieszynie już za miesiąc zamierza otworzyć dzienny oddział chemioterapii.

- Wszystko mamy dopięte na ostatni guzik - mówi Anna Bednarska-Czerwińska, dyrektor nadolziańskiego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej. - Jesteśmy już po kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia, ale o tym, ilu będziemy mogli przyjąć chorych, zdecyduje wysokość podpisanego kontraktu.

Powiat cieszyński od lat notuje jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności na choroby nowotworowe na Śląsku. Tymczasem, by poddać się chemioterapii, pacjenci znad Olzy muszą jeździć do szpitala w Bielsku-Białej.

Właśnie dlatego w Cieszynie mocno starali się,, by uzupełnić zakres świadczonych usług o leczenie chorób onkologicznych.

- Terapii będziemy poddawać przypadki zdiagnozowane w naszych oddziałach, czyli chirurgiczne, urologiczne, ginekologiczne, czy laryngologiczne - mówi Bednarska-Czerwińska.

Dzienny oddział chemioterapii będzie funkcjonował w nowej części diagnostyczno-zabiegowej szpitala.

Przygotowano tam kilka stanowisk, w których chorzy w komfortowych warunkach będą poddawani terapii. W jej trakcie z głośników popłynie m.in. muzyka relaksacyjna.

Z kolei pacjenci, którzy wymagają opieki onkologicznej cało-dobowo, będą leczeni w szpitalnych oddziałach.

Cieszyński szpital przygotowywał się do otwarcia dziennego oddziału chemioterapii od kilku miesięcy. Do nowych zabiegów przystosował kilka pomieszczeń. Warunkiem było też odpowiednie przygotowanie szpitalnej apteki.

- Musieliśmy spełnić rygorystyczne wymogi dotyczące przygotowania leków cytostatycz-nych, przy pomocy których prowadzi się chemioterapię - tłu- maczy Dariusz Babiak, rzecznik prasowy szpitala.

Koszt przedsięwzięcia wyniósł pół miliona złotych. Powiat cieszyński, do którego należy Szpital Śląski, zdecydował się jednak na tę inwestycję.

- Środowisko lekarskie od dawna sygnalizowało taką potrzebę, a ponieważ jest możliwość pozyskania kontraktu na te usługi, daliśmy szpitalowi zielone światło - mówi starostwa cieszyński Jerzy Nogowczyk.

Milowe kroki Szpitala Śląskiego

W ostatnich latach Szpital Śląski w Cieszynie stał się jednym z nowocześniejszych w regionie.

Dzięki funduszom unijnym udało się cieszynianom wykończyć straszący pawilon diagnostyczno-zabiegowy. W latach 2007 i 2008 władze powiatu zdołały pozyskać 25 mln zł na do-kończenie tej inwestycji.

To był ogromny zastrzyk finansowy, który pozwolił zakończyć prace budowlane. Później zaś pojawiły się możliwości pozyskania unijnych funduszy na wyposażenie nowych pomieszczeń.
Łącznie do roku 2011 zainwestowano w szpital 45 mln zł. Nad Olzą udało się uruchomić nowoczesną izbę przyjęć, szpital zyskał nowy oddział intensywnej terapii oraz oddział diagnostyki obrazkowej.

Utworzył nowoczesną sterylizację i centralny magazyn odpadów medycznych. Dodatkowo pawilon łóżkowy przeszedł termomodernizację, wyremontowany został także oddział ginekologiczno-po-łożniczy.

18 czerwca nad Olzą otwarty zostanie zaś nowoczesny blok operacyjny chirurgii dziecięcej, a także zmodernizowany oddział porodowy. Będzie on jednym z najno-wocześniejszych na Śląsku.

* TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

Juwenalia Śląskie 2012: program, wydarzenia, zdjęcia, filmy
Kanon książek śląskich: Debata Dziennika Zachodniego
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto